כן לשואה

לחזור לדף הקודם


27/4/2008
א.נ.
שמי רז שרה אמנית, ציירת פסלת וכותבת.
במסגרת תפקידי כאחות המנהלת חברת סיעוד ומטפלת בקשישים רבים ניצולי שואה, נחשפתי למציאות בה הדור הצעיר ממעט להתייחס בטקסיות להנצחת השואה. גם הפעולה הפשוטה של הדלקת נר זיכרון אינה כלולה בשגרת פעולות הזיכרון.
חשבתי על פעולה חינוכית שתוכל להביא כל בית יהודי בעולם להתייחס לכך. מניסיוננו במדינה ראינו כי דרך הטמעת חינוך בילדים ניתן להשפיע על כל דור ודור, ולדורי דורות.
את חג החנוכה אנו חוגגים במאור גדול בהדלקת חנוכייה, למרות שגם בחג זה היו אירועי אבדון ומלחמה. אין בית יהודי בו ישנם ילדים שלא מדליקים בו חנוכייה.
יצרתי דגם של כן להדלקת נרות לזכר 6 מיליוני היהודים הנספים. כן שיוכל להימצא בכל בית יהודי ויניע את יושביו להדליק נרות זיכרון.
הכן עשוי מתכת, סגור כספר ונפתח למראות המשקפות את המשפחה היהודית הנכחדת, סבים וסבתות, ילדיהם המבוגרים ונכדיהם הילדים. 3 נרות המוכפלים ונראים כשישה. הכן מציין את התהליך משואה לתקומה ולצד אזכרת השואה מתייחס לתקומה והישרדות העם. מ"ובחרת בחיים" עד "עם ישראל חי". הנרות הצהובים מונחים על דגם של מגן דויד שהוא אזכור של הטלאי הצהוב עם סמל המדינה החקוק בדגלה. לכן מצורפת הגדת יום השואה שניתן לנסח אותה להקראה בעת הדלקת הנרות.
אני מחפשת משקיע שיכול להשקיע בפיתוח כן זה ואף להנפיקו לכל בית יהודי בישראל ובגולה. בזאת יכול הוא לרשום לזכותו השרשת מפעל חשוב לחינוך כל ילד יהודי וכל בית יהודי שלא לתת להנצחת השואה להיכחד.
אני מוסיפה צילום של הכן.
בברכה
רז שרה
האורנים 4 פתח תקווה

להזמנת עבודות נא ליצור קשר עמנו לטלפון: 050-5533111 /פקס: 03-9243404/ דוא"ל: sales@sarahraz.com